anasayfa  :  online randevu   
Beden Kütle İndeksi   

    Beden Kütle İndeksi (Body Mass Index), kişinin aşırı kilolu, obez, aşırı zayıf ya da normal kilolu olup olmadığını belirleyen bir hesaplama yöntemidir.
    Aslında yapılan işlem basit: Kilonuzu, metre cinsinden boyunuzun karesine bölmek. Örneğin, boyu 165 cm. ağırlığı 55 kg. olan kişinin Beden Kütle İndeksi: 55 / (1.65)2 = 20,2 olur. Bulunan değerlerin zayıflık-şişmanlık aralıkları, erkeklerde ve kadınlarda hafifçe farklıdır. Ne var ki, çok kaslı kişilerde ve yeniyetmelerde her zaman sağlıklı sonuçlar alınmayabilir.

Kadınlarda en iyi değerlerin 20 ile 22 arasında olduğuna inanılır, erkekler de genellikle 23 ile 25 arasındaki değerleri tatminkar bulurlar. Eğer BKİ değeriniz 17 ile 22 arasındaysa, kilo vermeye ihtiyacınız yok demektir.

Eğer BKİ değeriniz 23 ile 25 arasındaysa, çoğu insanın kabul edeceği gibi, şişman sayılmazsınız. Ama eğer BKİ'niz 26 veya daha fazlaysa, bu iyiye işaret değil. Zaten siz de bunun farkındasınızdır.

Asıl önemlisi, endişelenmeyi bir kenara bırakıp mutlu olmanız. Mükemmelden biraz daha kötü bir vücuda sahip olmayı kafaya takıp kendini için için yemek, sonunda gerçekten sağlığı bozar. Zaten bu BKİ hesaplayıcısının tarifi size yanlış geliyorsa, en iyisi kendi değerlendirmenize güvenmektir. Unutmayın, zihinsel sağlık, en az fiziksel form kadar önemlidir.

 

 anasayfa  kurumsal   referanslar   hizmetlerimiz   online randevu  iletişim
 Web Tasarımı & Yazılımı : Klikya