anasayfa  :  online randevu   
Zihin nasıl zinde tutulur?   

Çelikkol, beden için nasıl egzersiz yapılıyorsa, zihin sağlığı için de egzersiz yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: 

 
           Beden kadar zihin sağlığı da önemli.
           Peki bedeni nasıl koruyabiliriz?
 Prof. Or. Ahmet Çelikol anlatıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, bedenin olduğu gibi zihnin de egzersizle güçlendirilebileceğini söyledi.
Çelikkol, beden için nasıl egzersiz yapılıyorsa, zihin sağlığı için de egzersiz yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: ''Beden jimnastiği, belirli kurallar içinde yapıldığında, beden sağlığımızı her anlamda nasıl yükseltiyorsa, zihin jimnastiği de zihin sağlığımızı yükseltir. Bu amaçla zihnimizi çalıştırmalıyız.

  • Satranç gibi oyunlar,
  • Okuma,
  • Yazma,
  • Tartışma,
  • Sanat uğraşıları,
  • Sosyal uğraşlar,
  • Bilmece çözme, değişik beyin jimnastiği örnekleridir.

     Amacı belirledikten sonra, siz kendinize uygun başka zihin jimnastikleri de bulabilirsiniz. Gazete ve dergilerde yer alan bilmeceler de bu kategoridedir ama bu bilmeceler üstünkörü hazırlanıyorsa, birkaç ay içinde kendini tekrarlamaya başlar. Bir bilmece meraklısına sorarsanız, birçok bilmecenin cevabı belleğinde hazırdır. O zaman artık bilmece çözme amacına ulaşmış demektir, sonrası çok yararlı olmaz. Boş bir makilik alanda yürümeye kalksanız çalılardan, taşlardan yürüyemezsiniz. Eğer bu makilikte sürekli, düzenli yürümeye başlarsanız makilikte geçitler oluşmaya başlar ve kolaylıkla yürüyebilmeye başlarsınız. Beynimiz de böyle çalışır.''

       İnsan beyninde yüz milyar nöron (gerçek beyin hücresi) bulunduğuna dikkati çeken Çelikkol, ''beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantı, zihnin çalışmasıyla oluşmakta ve artmaktadır. Bir kişi, diyelim keman çalmayı öğrendiyse, beynin ilgili alanının nöronları arasındaki bağlantılar artar. Şimdilerde modern görüntüleme teknikleriyle bu gelişmeyi kolaylıkla saptayabilmekteyiz. Mesela kolunu kaybeden bir insanın ayağıyla yazı yazabilme becerisini kazanması bu şekilde olmakta, beyin de olumlu anlamda yeni, ileri bir yapılanma içine girmektedir'' diye konuştu. Çelikkol, müzik aleti çalmayı öğrenerek, sürekli okuyarak, yazarak, konuşarak, tartışarak, bilmece çözerek, sosyal faaliyette bulunarak, hayvan besleyerek nöronlar arasındaki bağlantıların artırabileceğini ifade ederek, beynin ve bu yolla zihnin güçlendirebileceğini söyledi.

 anasayfa  kurumsal   referanslar   hizmetlerimiz   online randevu  iletişim
 Web Tasarımı & Yazılımı : Klikya